Waiting for indexing
Citroen C6 3.0 HDi 207hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
207Hp
Modified
290Hp
Difference
83Hp
Torque
Original
450Nm
Modified
500Nm
Difference
50Nm
Mod Power
40%
Mod Torque
11%
Fuel Saving
10%
Citroen C6 3.0 HDi 207hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C6 |
| Generation: | 2006 - 2013 |
| Engine: | 3.0 HDi 207Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 207Hp |
| Original torque: | 450Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 290Hp |
| Power difference: | 83Hp |
| Mod torque: | 500Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 40% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | DT20C |
| Displacement: | 2992 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.30 : 1 |