Waiting for indexing
Citroen C5 2.2 HDI 204hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
204Hp
Modified
235Hp
Difference
31Hp
Torque
Original
450Nm
Modified
520Nm
Difference
70Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Citroen C5 2.2 HDI 204hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2008 - > |
| Engine: | 2.2 HDI 204Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 204Hp |
| Original torque: | 450Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 235Hp |
| Power difference: | 31Hp |
| Mod torque: | 520Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | 4HL |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C42 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |