Waiting for indexing
Citroen C5 1.6 THP 156hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
156Hp
Modified
190Hp
Difference
34Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
310Nm
Difference
70Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
29%
Fuel Saving
10%
Citroen C5 1.6 THP 156hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2008 - > |
| Engine: | 1.6 THp 156Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 156Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 34Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 29% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDT |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |