Waiting for indexing
Citroen C5 1.6 HDiF 16V 110hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
135Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Citroen C5 1.6 HDiF 16V 110hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2008 - > |
| Engine: | 1.6 HDiF 16V 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6TED4 |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C34 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - FGtech- MPPS- |
| Protocols: | Obd |