Waiting for indexing
Citroen C5 3.0i V6 210hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
210Hp
Modified
220Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
285Nm
Modified
300Nm
Difference
15Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
5%
Citroen C5 3.0i V6 210hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2001 - 2008 |
| Engine: | 3.0i V6 210Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 210Hp |
| Original torque: | 285Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | XFV |
| Displacement: | 2946 CC |
| Bore & Stroke: | 87,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.90 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.4.7 |
| Tools: | Alientech KTAG - Eprom programmer- |