Waiting for indexing
Citroen C5 2.2 HDiF 173hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
173Hp
Modified
205Hp
Difference
32Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
440Nm
Difference
70Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Citroen C5 2.2 HDiF 173hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2001 - 2008 |
| Engine: | 2.2 HDiF 173Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 173Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 205Hp |
| Power difference: | 32Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | DW12C |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16+ |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - FGtech- Galetto- |
| Protocols: | Obd |