Waiting for indexing
Citroen C5 2.2 HDI 136hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
170Hp
Difference
34Hp
Torque
Original
317Nm
Modified
400Nm
Difference
83Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Citroen C5 2.2 HDI 136hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2001 - 2008 |
| Engine: | 2.2 HDI 136Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 317Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 170Hp |
| Power difference: | 34Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 83Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | DW12TED4 |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Eprom programmer- EVC BDM - FGtech- Galetto- MPPS- |
| Protocols: | Obd |