Waiting for indexing
Citroen C5 2.0i HPi 143hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
143Hp
Modified
153Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
192Nm
Modified
210Nm
Difference
18Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
9%
Citroen C5 2.0i HPi 143hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2001 - 2008 |
| Engine: | 2.0i Hpi 143Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 143Hp |
| Original torque: | 192Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 153Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 210Nm |
| Torque difference: | 18Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | RLZ |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.40 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 6KPB |
| Tools: | Alientech KTAG - Eprom programmer- |