Waiting for indexing
Citroen C5 2.0i 16v 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
146Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
205Nm
Difference
15Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
7%
Citroen C5 2.0i 16v 136Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2001 - 2008 |
| Engine: | 2.0i 16v 136Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 146Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 205Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | EW10J4 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 48P2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- Eprom programmer- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |