Waiting for indexing
Citroen C5 2.0 HDI 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
140Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
320Nm
Difference
70Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Citroen C5 2.0 HDI 110Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2001 - 2008 |
| Engine: | 2.0 HDI 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD OBD - Eprom programmer- FGtech- Galetto- MPPS- |
| Protocols: | Obd |