Waiting for indexing
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 1.6 THp 165Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
165Hp
Modified
190Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
320Nm
Difference
80Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
33%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 1.6 THp 165Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 Picasso / C4 SpaceTourer |
| Generation: | 2017 -> |
| Engine: | 1.6 THp 165Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 165Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |