Waiting for indexing
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 1.2 PureTech 130Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
145Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
270Nm
Difference
40Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 1.2 PureTech 130Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 Picasso / C4 SpaceTourer |
| Generation: | 2017 -> |
| Engine: | 1.2 PureTech 130Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | EB2DT S |
| Displacement: | 1199 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 90,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Tools: | CMD OBD - |