Waiting for indexing
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 1.6 THp 155Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
155Hp
Modified
190Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 1.6 THp 155Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 Picasso / C4 SpaceTourer |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 1.6 THp 155Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 155Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6C |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4 |
| Tools: | Magic Motorsport MAGPRO OBD - |