Waiting for indexing
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 2.0 HDI 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
190Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
400Nm
Difference
60Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 2.0 HDI 150Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 Picasso / C4 SpaceTourer |
| Generation: | 2006 - 2013 |
| Engine: | 2.0 HDI 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10BTED4 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM3.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - FGtech- |