Waiting for indexing
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 2.0 HDI 138Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
138Hp
Modified
165Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
410Nm
Difference
90Nm
Mod Power
19%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 2.0 HDI 138Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 Picasso / C4 SpaceTourer |
| Generation: | 2006 - 2013 |
| Engine: | 2.0 HDI 138Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 138Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10BTED4 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID803 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Galetto- |