Waiting for indexing
Citroen C4 Cactus 1.2 e-THp 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
130Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
205Nm
Modified
250Nm
Difference
45Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 Cactus 1.2 e-THp 110Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 Cactus |
| Generation: | 2014 - 2018 |
| Engine: | 1.2 e-THp 110Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 205Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | EB2DT |
| Displacement: | 1199 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 95,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental V46.1 |
| Tools: | Autotuner OBD - CMD OBD - |