Waiting for indexing
Citroen C4 1.6 VTi 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
130Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
180Nm
Difference
20Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 1.6 VTi 120Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 |
| Generation: | 2010 - 2015 |
| Engine: | 1.6 VTi 120Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 180Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6C |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEV17.4.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - |