Waiting for indexing
Citroen C4 1.6 HDi 8V 92Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
92Hp
Modified
115Hp
Difference
23Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
260Nm
Difference
30Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
13%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 1.6 HDi 8V 92Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 |
| Generation: | 2010 - 2015 |
| Engine: | 1.6 HDi 8V 92Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 92Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 23Hp |
| Mod torque: | 260Nm |
| Torque difference: | 30Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6DTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C10 / Bosch EDC17C60 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- FGtech- Galetto- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |