Waiting for indexing
Citroen C4 2.0i 16v vts 180Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
194Hp
Difference
14Hp
Torque
Original
202Nm
Modified
228Nm
Difference
26Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
12%
Citroen C4 2.0i 16v vts 180Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 |
| Generation: | 2004 - 2010 |
| Engine: | 2.0i 16v vts 180Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 202Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 194Hp |
| Power difference: | 14Hp |
| Mod torque: | 228Nm |
| Torque difference: | 26Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | RFK |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 6LP |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- FGtech- |