Waiting for indexing
Citroen C4 2.0i 16v 138Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
138Hp
Modified
148Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
210Nm
Difference
20Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
10%
Citroen C4 2.0i 16v 138Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 |
| Generation: | 2004 - 2010 |
| Engine: | 2.0i 16v 138Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 138Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 148Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 210Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | EW10WJ4 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 6LP |
| Tools: | Alientech Kess - CMD CMD Bench - |