Waiting for indexing
Citroen C4 1.6 HDi 16V 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
140Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
330Nm
Difference
90Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
37%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 1.6 HDi 16V 110Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 |
| Generation: | 2004 - 2010 |
| Engine: | 1.6 HDi 16V 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 37% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6TED4 |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C34 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Galetto- MPPS- |
| Protocols: | Obd |