Waiting for indexing
Citroen C3 Picasso 1.6 e-HDi 8V 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
140Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
320Nm
Difference
50Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Citroen C3 Picasso 1.6 e-HDi 8V 115Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 Picasso |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 1.6 e-HDi 8V 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6CTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C10 |