Waiting for indexing
Citroen C3 Picasso 1.6 BlueHDI 8V 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
95Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
233Nm
Modified
270Nm
Difference
37Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Citroen C3 Picasso 1.6 BlueHDI 8V 75Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 Picasso |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 1.6 BlueHDI 8V 75Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 233Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 95Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 37Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6FETED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |