Waiting for indexing
Citroen C3 1.0 PureTech 68Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
68Hp
Modified
99Hp
Difference
31Hp
Torque
Original
116Nm
Modified
140Nm
Difference
24Nm
Mod Power
45%
Mod Torque
20%
Citroen C3 1.0 PureTech 68Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 1.0 PureTech 68Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 68Hp |
| Original torque: | 116Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 99Hp |
| Power difference: | 31Hp |
| Mod torque: | 140Nm |
| Torque difference: | 24Nm |
| Mod Power: | 45% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | EB0F |
| Displacement: | 999 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 84,1 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Tools: | Autotuner OBD - CMD OBD - |