Waiting for indexing
Citroen C3 1.4i 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
83Hp
Difference
8Hp
Torque
Original
120Nm
Modified
134Nm
Difference
14Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
11%
Citroen C3 1.4i 75Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2010 - 2013 |
| Engine: | 1.4i 75Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 120Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 83Hp |
| Power difference: | 8Hp |
| Mod torque: | 134Nm |
| Torque difference: | 14Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | TU3A |
| Displacement: | 1360 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 77,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 6LP |