Waiting for indexing
Citroen C3 1.4 HDI 8V 70Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
70Hp
Modified
90Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
210Nm
Difference
50Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
31%
Fuel Saving
10%
Citroen C3 1.4 HDI 8V 70Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2010 - 2013 |
| Engine: | 1.4 HDI 8V 70Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 70Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 90Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 210Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 31% |
Data sheet
| Engine Code: | DV4TD |
| Displacement: | 1398 CC |
| Bore & Stroke: | 73,7 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.90 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C10 / Siemens/Continental SID804 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |