Waiting for indexing
Citroen C3 1.6 HDi 16V 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
115Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
215Nm
Modified
260Nm
Difference
45Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Citroen C3 1.6 HDi 16V 90Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2002 - 2010 |
| Engine: | 1.6 HDi 16V 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 215Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 260Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | DV4ATED4 |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C34 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |