Waiting for indexing
Citroen C3 1.4i 16v 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
102Hp
Difference
12Hp
Torque
Original
133Nm
Modified
148Nm
Difference
15Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
11%
Citroen C3 1.4i 16v 90Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2002 - 2010 |
| Engine: | 1.4i 16v 90Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 133Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 102Hp |
| Power difference: | 12Hp |
| Mod torque: | 148Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | ET3J4 |
| Displacement: | 1360 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 77,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 6LP |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |