Waiting for indexing
Citroen C3 1.1i 60Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
60Hp
Modified
72Hp
Difference
12Hp
Torque
Original
94Nm
Modified
104Nm
Difference
10Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
10%
Citroen C3 1.1i 60Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2002 - 2010 |
| Engine: | 1.1i 60Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 60Hp |
| Original torque: | 94Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 72Hp |
| Power difference: | 12Hp |
| Mod torque: | 104Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | TU1JP |
| Displacement: | 1124 CC |
| Bore & Stroke: | 72,0 X 69,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 48P2 |
| Tools: | Alientech Kess - Eprom programmer- Galetto- |