Waiting for indexing
Citroen C2 1.6i 16v 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
120Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
147Nm
Modified
165Nm
Difference
18Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
12%
Citroen C2 1.6i 16v 110Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C2 |
| Generation: | 2003 - 2010 |
| Engine: | 1.6i 16v 110Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 147Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 120Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 165Nm |
| Torque difference: | 18Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | TU5JP4 |
| Displacement: | 1587 CC |
| Bore & Stroke: | 78,5 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch M7.4.4 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - FGtech- |