Waiting for indexing
Citroen C2 1.6 16v VTS 125Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
125Hp
Modified
137Hp
Difference
12Hp
Torque
Original
140Nm
Modified
160Nm
Difference
20Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
14%
Citroen C2 1.6 16v VTS 125Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C2 |
| Generation: | 2003 - 2010 |
| Engine: | 1.6 16v VTS 125Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 125Hp |
| Original torque: | 140Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 137Hp |
| Power difference: | 12Hp |
| Mod torque: | 160Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | NFS |
| Displacement: | 1587 CC |
| Bore & Stroke: | 78,5 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.4.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- |