Waiting for indexing
Citroen C2 1.4i 8v 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
84Hp
Difference
9Hp
Torque
Original
117Nm
Modified
133Nm
Difference
16Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
13%
Citroen C2 1.4i 8v 75Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C2 |
| Generation: | 2003 - 2010 |
| Engine: | 1.4i 8v 75Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 117Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 84Hp |
| Power difference: | 9Hp |
| Mod torque: | 133Nm |
| Torque difference: | 16Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | TU3A |
| Displacement: | 1360 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 77,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Valeo J34P |
| Tools: | Alientech Kess - FGtech- |