Waiting for indexing
Citroen C1 1.0 e-VTI 82Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
82Hp
Modified
90Hp
Difference
8Hp
Torque
Original
116Nm
Modified
130Nm
Difference
14Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
12%
Citroen C1 1.0 e-VTI 82Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C1 |
| Generation: | 2014 -> |
| Engine: | 1.0 e-VTI 82Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 82Hp |
| Original torque: | 116Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 90Hp |
| Power difference: | 8Hp |
| Mod torque: | 130Nm |
| Torque difference: | 14Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | EB2 |
| Displacement: | 998 CC |
| Bore & Stroke: | 71,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.50 : 1 |