Waiting for indexing
Citroen C1 1.4 HDi 8V 55Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
55Hp
Modified
81Hp
Difference
26Hp
Torque
Original
130Nm
Modified
168Nm
Difference
38Nm
Mod Power
47%
Mod Torque
29%
Fuel Saving
10%
Citroen C1 1.4 HDi 8V 55Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C1 |
| Generation: | 2005 - 2013 |
| Engine: | 1.4 HDi 8V 55Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 55Hp |
| Original torque: | 130Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 81Hp |
| Power difference: | 26Hp |
| Mod torque: | 168Nm |
| Torque difference: | 38Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 47% |
| Mod Torque: | 29% |
Data sheet
| Engine Code: | DV4TD |
| Displacement: | 1398 CC |
| Bore & Stroke: | 73,7 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID805 |
| Tools: | Alientech Kess - Eprom programmer- |