Waiting for indexing
Citroen C-Crosser 2.2 HDIF 156Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
156Hp
Modified
185Hp
Difference
29Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
440Nm
Difference
60Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Citroen C-Crosser 2.2 HDIF 156Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C-Crosser |
| Generation: | 2007 - 2012 |
| Engine: | 2.2 HDIF 156Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 156Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 29Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | DW12ME5 |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C39 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - FGtech- |
| Protocols: | Obd |