Waiting for indexing
Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI 8V 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
95Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
270Nm
Difference
40Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI 8V 75Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Berlingo |
| Generation: | 2015 - 2017 |
| Engine: | 1.6 BlueHDI 8V 75Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 95Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6FETED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C60 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - |