Waiting for indexing
Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI 8V 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
130Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
254Nm
Modified
320Nm
Difference
66Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI 8V 100Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Berlingo |
| Generation: | 2015 - 2017 |
| Engine: | 1.6 BlueHDI 8V 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 254Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 66Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6FDTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C60 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |