Waiting for indexing
Citroen Berlingo 1.6 HDi 16V 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
115Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
185Nm
Modified
260Nm
Difference
75Nm
Mod Power
53%
Mod Torque
40%
Fuel Saving
10%
Citroen Berlingo 1.6 HDi 16V 75Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Berlingo |
| Generation: | 2008 - 2012 |
| Engine: | 1.6 HDi 16V 75Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 185Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 260Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 53% |
| Mod Torque: | 40% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6BTED4 |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C34 / Bosch EDC17C10 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD BDM - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |