Waiting for indexing
Citroen Berlingo 2.0 HDi 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
115Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
205Nm
Modified
255Nm
Difference
50Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
24%
Fuel Saving
10%
Citroen Berlingo 2.0 HDi 90Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Berlingo |
| Generation: | 1997 - 2002 |
| Engine: | 2.0 HDi 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 205Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 255Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 24% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10TD |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 / Siemens/Continental SID801 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Eprom programmer- |
| Protocols: | Obd |