Waiting for indexing
Chevrolet Silverado 5.3 V8 355Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
355Hp
Modified
375Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
519Nm
Modified
540Nm
Difference
21Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
4%
Chevrolet Silverado 5.3 V8 355Hp
| Brand: | Chevrolet |
| Model: | Silverado |
| Generation: | 2014 -> |
| Engine: | 5.3 V8 355Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 355Hp |
| Original torque: | 519Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 375Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 540Nm |
| Torque difference: | 21Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | L83 |
| Displacement: | 5328 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |