Waiting for indexing
Chevrolet Silverado 6.2 V8 - 403Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
403Hp
Modified
425Hp
Difference
22Hp
Torque
Original
565Nm
Modified
585Nm
Difference
20Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
3%
Chevrolet Silverado 6.2 V8 - 403Hp
| Brand: | Chevrolet |
| Model: | Silverado |
| Generation: | 2007 - 2014 |
| Engine: | 6.2 V8 - 403Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 403Hp |
| Original torque: | 565Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 425Hp |
| Power difference: | 22Hp |
| Mod torque: | 585Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 3% |
Data sheet
| Engine Code: | L92 |
| Displacement: | 6200 CC |
| Bore & Stroke: | 103,2 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E38 |