Waiting for indexing
Chevrolet Silverado 5.3 V8 315Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
315Hp
Modified
335Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
458Nm
Modified
480Nm
Difference
22Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
4%
Chevrolet Silverado 5.3 V8 315Hp
| Brand: | Chevrolet |
| Model: | Silverado |
| Generation: | 2007 - 2014 |
| Engine: | 5.3 V8 315Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 315Hp |
| Original torque: | 458Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 335Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 480Nm |
| Torque difference: | 22Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | L53 |
| Displacement: | 5328 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E38 |
| Tools: | Alientech KTAG - |