Waiting for indexing
BMW Z4 3.0si 265Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
265Hp
Modified
280Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
315Nm
Modified
360Nm
Difference
45Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
14%
BMW Z4 3.0si 265Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Z4 |
| Generation: | E85 - 2003 - 2008 |
| Engine: | 3.0si 265Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 265Hp |
| Original torque: | 315Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 280Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | N52B30A |
| Displacement: | 2996 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.70 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental MSV70 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |