Waiting for indexing
BMW Z4 3.0i 231Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
231Hp
Modified
246Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
320Nm
Difference
20Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
6%
BMW Z4 3.0i 231Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Z4 |
| Generation: | E85 - 2003 - 2008 |
| Engine: | 3.0i 231Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 231Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 246Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | 306S3 |
| Displacement: | 2979 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 89,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental MS45 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |