Waiting for indexing
BMW Z4 2.5i 177Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
177Hp
Modified
193Hp
Difference
16Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
255Nm
Difference
25Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
10%
BMW Z4 2.5i 177Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Z4 |
| Generation: | E85 - 2003 - 2008 |
| Engine: | 2.5i 177Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 177Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 193Hp |
| Power difference: | 16Hp |
| Mod torque: | 255Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | N52B25A |
| Displacement: | 2497 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 78,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental MS45 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - EVC BDM - |