Waiting for indexing
BMW Z4 2.3i 204Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
204Hp
Modified
225Hp
Difference
21Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
275Nm
Difference
25Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
10%
BMW Z4 2.3i 204Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Z4 |
| Generation: | E85 - 2003 - 2008 |
| Engine: | 2.3i 204Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 204Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 21Hp |
| Mod torque: | 275Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | N52B25A |
| Displacement: | 2497 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 78,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental MSV80 |