Waiting for indexing
BMW Z4 2.0i 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
165Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
210Nm
Difference
20Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
10%
BMW Z4 2.0i 150Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Z4 |
| Generation: | E85 - 2003 - 2008 |
| Engine: | 2.0i 150Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 210Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | N46B20B |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME9.2 / Bosch MEV946 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |