Waiting for indexing
BMW Serie 7 730d - 265Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
265Hp
Modified
325Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
620Nm
Modified
720Nm
Difference
100Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 7 730d - 265Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 7 |
| Generation: | G11/G12 - 2016 - 2018 |
| Engine: | 730d - 265Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 265Hp |
| Original torque: | 620Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 325Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 720Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | B57D30M0 |
| Displacement: | 2993 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MDG1_MD1CP002 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner Bench - Autotuner OBD - Bitbox- CMD CMD Bench - CMD OBD - Femto- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |