Waiting for indexing
BMW Serie 6 GT 620D - 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
220Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
440Nm
Difference
40Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 6 GT 620D - 190Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 6 GT |
| Generation: | 2017 -> |
| Engine: | 620D - 190Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | B47D20A |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MD1 |
| Tools: | Bitbox- Femto- Magic Motorsport Bench / Flex - |