Waiting for indexing
BMW Serie 6 M6 V8 Competition Bi-turbo 600Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
600Hp
Modified
680Hp
Difference
80Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
850Nm
Difference
150Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 6 M6 V8 Competition Bi-turbo 600Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 6 |
| Generation: | F12/F13 - 2011 -> |
| Engine: | M6 V8 Competition Bi-turbo 600Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 600Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 680Hp |
| Power difference: | 80Hp |
| Mod torque: | 850Nm |
| Torque difference: | 150Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | S63B44TU |
| Displacement: | 4395 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.8 / Bosch MEVD17.2.H |
| Tools: | Autotuner OBD - Bitbox- |